نامه جمعی از دراویش سلسله جلیله نعمت اللهی گنابادی به وزیر كشور

بسم الله الرحمن الرحیم

وزیر محترم کشور جناب آقای پورمحمدی
سلام علیکم؛
در پاسخ نامه جنابعالی به آیت الله مهدی کروبی در خصوص واقعه بروجرد ، چون در جراید منتشر گردید و به نحوی در وقایع اخیر دراویش سلسله گنابادی را مقصر دانسته اید ، مطالبی برای روشن شدن حقایق جهت اطلاع جنابعالی و همه شهروندان به خصوص هموطنان ساکن در استان لرستان و مردم فهیم شهرستان بروجرد به استحضار می رسانیم :

۱ – براساس قانون اساسی و قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران درویشی و درویش بودن جرم نمی باشد و ظاهرا دراویش از حقوق شهروندی در این نظام برخوردارند و بر اساس قانون و اظهار و تایید جنابعالی که در نامه متذکر شده اید : « دفاع از حقوق همه شهروندان در اقصا نقاط کشور در همه سطوح و از همه گروه ها و طبقات اجتماعی با باورها و گرایش ها و تمایلات گوناگون از اصلی ترین وظایف نظام جمهوری اسلامی است » ، مسوولیت اجرای آن به عهده وزارت کشور و شخص جنابعالی است .
۲ – وزیر محترم ؛ موضع گیری به نفع یا ضرر گروهی خاص شایسته و پسندیده مقام شما نمی باشد . اگر اظهارات جنابعالی را بر اساس صداقت بدانیم به حتم و قطعا مطلعین و مسوولین امر ، شما را از تمامی حقایق با خبر نساخته اند و اخبار کذب برای یک مدیر آن هم در مقام وزارت کشور مخرب و تصمیم گیری ها و اظهارات مبتنی بر آن ، دور از عدالت و خلاف واقعیت خواهد بود .
۳ – آقای وزیر ؛ مکان مقدسی که به نام نامی سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) نامگذاری شده و محل ذکر مصیبت سیدالشهدا (ع) است در نامه شما ، متاسفانه عمدا یا سهوا حتی یک بار هم به آن مکان مقدس « حسینیه » خطاب نشده است و از واژه هایی همچون « ساختمان موصوف » ، « مکان » و … استفاده شده که این گونه نگارش خاطره دادنامه های صادره در پرونده های دراویش قم را در ذهن تداعی می نماید . زیرا ، در آن دادنامه ها یکبار هم به حسینیه دراویش ،« حسینیه » خطاب نشده است . گویا امام حسین (ع) دراویش ؛ با امام حسین (ع) بعضی از مسوولین دو شخصیت جداست .
۴ – آقای پورمحمدی ؛ قضاوت با خودتان آیا در مقام عدالت و با نظر بیطرفانه به قضایا نگاه کرده اید ؟
– آیا منابع خبری و اطلاعاتی ، جنابعالی را در جریان مطالب ذیل گذاشته اند ؟
حسینیه دراویش گنابادی بروجرد در تمامی مراسم سوگواری سیدالشهداء و اعیاد ، پذیرای اقشار مختلف مردم و هیات های مذهبی بوده است ( همچون هیات های ابوالفضل (ع) ، قمر بنی هاشم (ع) ، جان نثاران مهدی (عج) ، دنگه ، عاشقان ابوالفضل (ع) و … ) . دراویش بروجرد با هیچ فرد یا گروهی مشکلی نداشته اند . مخالفت های اولیه از سوی برخی از نیروهای امنیتی آغاز گردید که مستند آن ، گزارش اداره اطلاعات در پرونده کلاسه ۸۵ /۱۰۱/۵۴۷ در شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی – جزایی بروجرد می باشد . برخی از ارگان های دولتی و اشخاص ذی نفوذ با توسل به قانون در صدد پلمپ و تخریب و جلوگیری از انعقاد مجالس درویشی در بروجرد برمی آیند ، که طی سلسه اقداماتی از قبیل تشکیل پرونده کلاسه ۸۵/۱۰۱/۵۴۷ علیه عده ای از برادرانمان به اتهام « تشکیل خانقاه دراویش » طرح می شود که نهایتا منجر به صدور حکم برائت آنان طی دادنامه شماره ۱۶۸۵ مورخ ۲۸/۱۱/۱۳۸۵ می گردد و ضمنا کلیه اهالی محل نیز در این پرونده نسبت به دراویش و تشکیل مجالس در حسینیه آنها اعلام رضایت می نمایند . مجددا پرونده تخلف ساختمانی در شهرداری مطرح که حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری درپرونده کلاسه ت ۸ / ۸۴ / ۱۲۲ طی دادنامه شماره ۸۵۹ مورخ ۳۰/۲/۸۶ توسط شعبه ۸ تجدید نظر دیوان عدالت اداری نقض می گردد . بعد از آنکه با بهانه های قانونی توانائی تکرار واقعه تخریب حسینیه شریعت قم برای فاجعه آفرینان محقق نمی گردد و اقدامات ظاهرا قانونی به جایی نمی رسد ؛ آنگاه تحرکات علیه دراویش تحت عنوان حرکت های مردمی و امت حزب الله پی گیری می شود . لازم به تذکر است این تحریکات توسط اشخاصی خارج از شهر بروجرد هدایت شده و بیش از پیش شدت می گیرد .
اعزام روحانیون از شهر قم جهت تبلیغ علیه تصوف و تحریک روحانیون جوان بروجردی و دامن زدن به اختلافات تاریخی میان دو مکتب فکری و به نام دفاع از مرجعیت و اجرای فتوا اساس و زمینه ساز اصلی این واقعه بوده است . حتی در شب حادثه ، اسناد و مدارکی وجود دارد که نشان می دهد افرادی به ظاهر طلبه که وصیتنامه نوشته و از زن و فرزندان خود خداحافظی کرده و غسل شهادت نموده اند از شهرستان قم برای نابودی دراویش و تخریب حسینیه آنان به شهر بروجرد اعزام شده اند . ( فیلم های آن موجود است )
۵ – آقای وزیر : آیا در تحقیقات خود حتی از یک درویش سوال نموده اید که چه اتفاقی افتاده است ؟
– آیا تا کنون یک نفر از مهاجمین به حسینیه دراویش توسط نیروهای تحت امر شما دستگیر شده اند ؟
– مسوولین در جلوگیری از تهاجم به اصطلاح نیروهای مردمی چه اقداماتی انجام داده اند ؟ خصوصا از زمان آتش گرفتن درب حسینیه ( ۱۹/ ۸/ ۸۶ ساعت یک و نیم بامداد ) تا زمان تخریب کامل حسینیه (۲۰/ ۸/ ۸۶ ساعت ۳ بامداد ) ؟
– مهاجمین ( یا به اصطلاح اهالی محل ) گاز اشک آور و دود زا از کجا آورده بودند ؟
– آیا در طول تاریخ یک نمونه سراغ دارید که صوفیان به مسجدی حمله کرده باشند ؟ ( در صورتیکه در مدت مسوولیت جنابعالی در وزارت کشور دو حسینیه دراویش در قم و بروجرد توسط معاندین تصوف تخریب شده است ) .
۶ – اگر شیشه مسجدی توسط یک یا چند نفر شکسته یا بین چند نفر درگیری ایجاد شده ، آیا در آن شهر دادسرا و دادگاه و نیروی انتظامی و قانون حاکم نبوده ؟ که افراد با استفاده از قانون دوران جاهلیت عرب خود در صدد انتقام بر آیند؟ آیا عقلا ، قانونا و شرعا قصاص این اتفاق که دراویش در آن دخالتی نداشته اند و به دروغ به آنها نسبت می دهند ، می تواند دلیل تخریب حسینیه سیدالشهداء (ع) و ضرب و شتم دراویش و بازداشت آنها باشد ؟ هنر مسوولین شهر و استان که زیر مجموعه وزارت کشور هستند در اجرای قانون و تأمین امنیت دراویش چه بوده است ؟ تا همگان و جناب آقای کروبی به وزیر کشور و زیر مجموعه ایشان خدا قوت بگویند .
– آیا جنابعالی در جریان ایراد سخنرانی ها ، پخش اعلامیه ها ، شعار نویسی ها ، جوسازی ها ، طومار سازی ها ، فحاشی ها ، شایع سازی ها ، انتشار اخبار کذب و برخورد فیزیکی با دراویش بوده اید ؟
– آیا در جریان تعیین وقت حمله و اعلان آن در سایت ها و وبلاگ های متحجرین ، و برنامه ریزی وسیع مهاجمان و فراخوانی آنها بوده اید ؟
۷ – آقای پور محمدی فرموده اید : « در مدیریت و کنترل این گونه پدیده ها با کمترین هزینه ، کمترین زمان و کمترین تبعات موفق بوده ایم . » حال سوال اینجاست ، جنابعالی « هزینه » این فاجعه را چگونه محاسبه نموده اید ؟ البته این واقعه برای مهاجمین کمترین هزینه و برای دراویش بسیار پر هزینه بوده است و طرح موضوع « کمترین زمان » هنر مدیریت نبوده بلکه هنر بولدوزر و قدرت آن در تخریب حسینیه بوده است . منظور شما از کمترین تبعات چیست ؟ در زمانی که به اظهار خودتان « جهان اسلام تحت فشار سخت ترین شرایط و وضعیت است » تبعات این اختلافات میان برادران شیعه و هموطن کم می باشد ؟
۸ – آقای وزیر ؛ فرموده اید « مسوولان مربوطه از ابتدای حادثه با حضور فعال در صحنه بوده اند » .
– حضور فعال مسوولان در کجا و در چه زمینه ای ؟ به ضایع نمودن حقوق دراویش و همراهی با مهاجمین حضور فعال می گویند ؟
– چرا مسئولان با محرکان و زمینه سازان واقعه ، با تساهل و تسامح برخورد نموده اند ؟ و حتی بعضا گاهی با همکاری و همیاری ؟
– چرا نیروهای انتظامی اجازه تجمع به مهاجمین داده و در حین واقعه ، در ساعت ۱۲ شب ، شنبه مورخ ۱۹/ ۸ /۱۳۸۶ صحنه را ترک نموده و « حضور فعال » را بر عهده مهاجمین می گذارند ؟
– شاید منظور جنابعالی از « حضور فعال » ، آمادگی لودر شهرداری در ( ساعت ۱۹ ) شب حادثه می باشد ؟ که گویا منتظر تصمیم گیری شورای تامین بوده است ؟
۸ – آقای وزیر ؛ فرموده اید « … این وضعیت منجر به حمله اهالی به مکان موصوف و آتش گرفتن بخشی از آن می گردد که بدنبال این امر ماموران نسبت به تامین کامل محل و پاکسازی آن اقدام می نمایند » .
– عبارت « حمله اهالی » نشانگر چیست ؟ همسایگان و یا ساکنین بروجرد ؟ اگر منظور همسایگان است که رضایت آنان از دراویش در پرونده کلاسه۸۵/۱۰۱/۵۴۷ شعبه ۱۰۱ دادگاه بروجرد ثبت و ضبط شده است . اگر منظور اهالی فهیم بروجرد است که سال ها در کنار دراویش بدون هیچ مشکلی زندگی می کرده اند و حتی محله ای به نام صوفیان در بروجرد وجود دارد . چرا در این وقایع حقایق را پنهان نموده سعی می شود این حرکت هامردمی جلوه داده شود ؟
– منظور از « تامین کامل » چیست ؟ دستگیری بیش از ۱۸۰ تن از دراویش مظلوم ؟ و یا ایجاد رعب و وحشت و جو پلیسی در شهر بروجرد بر علیه دراویش ؟
– منظور از « پاکسازی » نابودی آثار جرم مهاجمین و تسطیح کامل حسینیه سیدالشهدا است ؟
۹ – آقای وزیر : در این نامه به گونه ای اظهار نظر نموده اید که مسوولین شهر و استان میانجیگر دو طرف دعوا بوده اند و دخالتی در تخریب حسینیه نداشته اند در صورتی که دادستان ، فرماندار و فرمانده نیروی انتظامی در واقعه بروجرد حضور داشته و اعمال مهاجمین را نظارت و بعضا همکاری می نمودند . یاد آور می شویم که این اظهارات تکراری است چرا که قبلا نیز بر اساس تصمیمات شورای تامین استان قم که زیر مجموعه وزارت کشور می باشد دستور تخریب حسینیه شریعت قم را صادر نمودند ( جهت ملاحظه و تایید مطالب فوق توجه جنابعالی را به مصوبات شورای تامین استان قم كه در صفحات ۲۴۱ ، ۲۳۰ ، ۲۲۸ ، ۲۲۷ ، ۲۲۶، ۲۲۵ و۲۲۳ پرونده کلاسه ۸۴/۸۲۴ شعبه ۱۱۲ دادگاه عمومی جزائی قم مضبوط است و آن شعبه نیز ذیل صفحه ۵ دادنامه شماره ۴۰/۸۵ مورخ ۳۱/۱/۱۳۸۵ به این مصوبات اشاره و استناد نموده است ، جلب می نماید : نامه های شماره های ۱ – /۳/۲/م/۲۳۶ مورخه ۲۴/ ۴ /۸۱ و ۲- ۳۱۱۳/۳/۳/۲/م/۲۳۶ مورخه ۴/ ۱۰ /۸۴ و۳ – ۳۳۶/۳/۲/م/۲۳۶ مورخ ۲/ ۱۱/ ۸۴ و ۴- ۳/۲/م/۲۳۶ مورخ ۸/ ۱۱/ ۸۴ و ۵- ۳۵۷۸ /۳/۲/م/۲۳۶ مورخه ۲۴/ ۱۱/ ۸۴ و ۶ – ۲۳۲۸/۳/۲/م/۲۳۶ مورخه ۲۱/ ۱۲/ ۸۴ )
جناب وزیر : در پایان چون فرموده اید : « با تمام توان ، همت ، دلسوزی و پیگیری و با اجرای دقیق مقررات و قوانین و نگاهی عالمانه و کارشناسانه نسبت به تامین حقوق تک تک شهروندان حساس و مراقب بوده و خود را ملتزم و موظف می دانیم . »
امیدواریم انشاء الله از این به بعد این گونه باشید و نگاه عالمانه شما عادلانه بوده و بیش از این نگذارید بر دراویش مظلوم جور و ستم روا دارند و عده ای متحجر از دوست دشمن ساخته و نظام و رهبری را تضعیف کنند و پیرو شعار همبستگی و وحدت ملی و انسجام اسلامی ، دراویش را نیز از مسلمانان ، شیعیان و ایرانیان بدانید ، نه آنکه آنان را کافر و ملحد معرفی و همچون مغولان و قوم تاتار به آنها حمله شود .
توفیقات همه دلسوزان بی غرض و خادمان واقعی و حقیقی به اسلام و ایران را آرزو مندیم .

جمعی از دراویش سلسله جلیله نعمت اللهی گنابادی

منبع : سایت مجذوبان نور

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: